Roubenky vždy patřily do krajin naší země a díky jejich zpracování z přírodních materiálů dokonale zapadají na český venkov. V dnešní době se k těmto stavbám lidé více a více vracejí. Jejich pohlednost lahodí nejen jejich majiteli, ale i kolemjdoucím, kteří se u nich rádi zastaví a ocení jejich kouzlo. I tak je důležité pro jejich výstavbu využít správného pozemku, aby se stavba izolovala a mohla vyniknout.

Lidé, kteří žijí v roubenkách jsou spokojenější, protože žijí domě z přirozeného přírodního stavebního materiálu . Dnešní technologie dokáže docílit architektonického a komfortního bydlení všeho druhu. Pokud přece jen není někdo zastáncem lidovější architektury, nechá se z roubení zhotovit stavba moderních tvarů a barev, která může na svůj vzhled zdůraznit nebo ba naopak může splynout s okolní krajinou.

Roubení má výborné fyzikální a tepelně izolační vlastnosti. Velkou výhodou dřevostaveb je jejich rychlé vytopení a naakumulování tepla do konstrukce. To se samozřejmě projeví v celkových nákladech na vytápění.

Pokud dodavatel stavby použije správnou technologii výstavby a dřevo správně ochrání, můžou tyto stavby vydržet po několik generací. Nelze opomenout rekonstrukci a ochranu stávajících historických roubených staveb, kterých by bylo škoda, kdyby je jejich majitelé nechali napospas osudu.

Vrácení se k roubeným dřevostavbám je budoucnost, která zamezí tomu, aby naše vesnice byly zastaveny stejnorodými bungalovy s omítkou.