K čemu slouží projektová dokumentace?

Projektová dokumentace slouží jako nutný podklad na stavební úřad pro získání stavebního povolení. Rodinné domy do zastavěné plochy 300 m2 lze povolovat jednodušším postupem, který se nazývá ohlášení stavby. Oproti dříve potřebnému stavebnímu povolení na tyto stavby je zde hlavně úspora časová, někdy i finanční. Platí to jak pro zděné stavby, tak i dřevostavby, roubenky a sruby.

Dokumentace stavby obsahuje textovou část s popisem stavby a stavebního pozemku v takovém rozsahu, aby stavební úřad získal potřebné informace o stavebním záměru. Výkresová část dá informace ohledně rozměrů a dispozice domu, orientace místností ke světovým stranám nebo v neposlední řadě o vzhledu domu. Tyto podklady vytvoří stavebnímu úřadu a ostatním účastníkům stavebního řízení dostatečný náhled a představu o stavebnímu záměru, aby se k němu mohli následně vyjádřit.

Nicméně povolením stavby to nekončí, ale teprve začíná! Kvalitně zpracovaná projektová dokumentace se specifikací jednotlivých materiálů a prvků slouží jako podklad pro zpracování cenového rozpočtu. V zásadě platí, že čím více informací budete mít rozmyšlených již ve fázi projektové dokumentace, tím přesnější bude cenový rozpočet na navrhovaný dům.

Možná si myslíte, že máte představu o vašem vysněném domě jasnou. Nicméně opak je někdy pravdou. Právě k tomu slouží „STUDIE“, ve které se vaše představy přenesou ve zjednodušené podobě na papír. Náhle zjistíte, že rozmístění místností nemá úplně funkční či logickou návaznost, že větší okna vašemu domu sluší více, nebo že ložnice mohla být trochu větší.

Ve studii s vámi odladíme celkový vzhled domu, rozmístění zařizovacích předmětů v kuchyni a koupelně nebo i rozmístění nábytku v dětském pokoji či obýváku. Studii domu se nevyplatí podcenit, neboť již v této zjednodušené verzi dokáže projektant zjistit některá úskalí, dořešit potřebné detaily nebo navrhnout případné jiné, schůdnější varianty řešení.

V projektové dokumentaci, která navazuje na studii, s vámi vyřešíme i návrh elektroinstalace, s kterou si mnohdy sami nedovedete sami poradit. Rozmístění zásuvek, vypínačů, světel nebo vývody pro napojení varné desky, to vše spolu doladíme a zohledníme v projektové dokumentaci. Schéma kanalizace, vodovodu či vytápění je taktéž součástí naší projektové dokumentace.

Mnohdy si ani neuvědomíte, kolik informací je potřeba již v této fázi znát a kolik času a starostí vám při samotné realizaci projektová dokumentace ušetří.

Projektová dokumentace není tedy pouze nutný podklad pro úřad. Stavět bez projektové dokumentace je riziko pozdějších komplikací v průběhu stavby a s nimi spojenými i více náklady.